Jak sprawdzić temperaturę procesora, karty graficznej, twardego dysku

Chroń swój komputer, laptop przed przegrzewaniem się takich podzespołów jak procesor (CPU), karta graficzna czy dysk twardy. Narażanie wymienionych podzespołów na długotrwałe działanie wysokich temperatur powoduje niestabilność pracy komputera jak i w efekcie szybkie zużycie przegrzewających się elementów.

Nie ma jednej stałej maksymalnej temperatury dla różnych modeli procesorów, dla jednego procesora tą granica będzie 70 °C, a dla innego to temperatura 80 °C, dlatego tych informacji szukajmy na stronach producentów. Wpływ na to ma technologia w jakiej procesor został wykonany.

Przyjmuje się ogólnie że dla procesorów komputerów stacjonarnych nie należy przekraczać temperatury 70 °C, natomiast w przypadku laptopów 80 °C.

Program do sprawdzenia m.in. temperatury procesora, karty graficznej, dysku twardego i więcej

Polecam darmowy program Open Hardware Monitor 0.8, oprócz mierzenia temperatury CPU, karty graficznej, dysku, pokazuje wiele więcej parametrów m.in. zasilanie, zużycie pamięci.

open hardware monitor

Rys. 1. Okno programu Open Hardware Monitor
Open Hardware Monitor 0.8 można pobrać na stronie: http://openhardwaremonitor.org/downloads/

 

Program jest spakowany w paczkę ZIP, paczkę rozpakowujemy i klikamy w ikonę "OpenHardwareMonitor" - TYP: aplikacja, i program się uruchamia, nie wymaga instalacji. Program możemy uruchomić posiadając uprawnienia adminitratora.

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  

awatar 2018-10-10    Gawron
Fakt w laptopie przestały działać klawisze funkcyjne wy/wł touchpad, regulacja kontrastu i dźwięku i inne, co do CPU fakt użycie blisko non stop 100 procent. A ja myślałem że sprawę załatwię dodatkowym chłodzeniem. Jednak czeka mnie reinstalacja Windowsa.


awatar 2018-10-01    ADM
Do Gawron Jeżeli temperatura CPU zaraz po uruchomieniu laptopa sięga 90 stopni to ja widzę przyczynę po stronie SOFTWARE, nie miałeś jakiś niepokojących sygnałów wcześniej o niestabilności systemu?
Wysoka temperatura wysokie użycie / obciążenie CPU, sprawdź obciążenie procesora? - Uruchom menadżera zadań i w zakładce - Wydajność, sprawdź obciążenie CPU - przy wyłączonych wszystkich aplikacjach. Jeżeli jest wysokie i sięga 100 % to naprawa systemu.
Jeżeli próby czyszczenia systemu nie pomagały (o ile były prowadzone) zalecam użycie partycji Recovery i pełną reinstalacje systemu zanim procesor padnie. Wcześniej oczywiście zrób backup / kopię danych których nie chcesz stracić na dysk zewnętrzny, pamięć flash lub chmurę itd.


awatar 2018-09-15    Gawron
Witam, mam problem z wysoką temperaturą procesora, zaraz po włączeniu laptopa (laptop: Asus, system: Windows 7), w tym programie temperatura sięga 90 stopni. Komputer niemiłosiernie muli nic praktycznie nie można robić strony się wieszają itd.