Przyjmijmy że mamy tabelę z danymi osobowymi w postaci imiona i nazwiska i chcemy przy pomocy formuły dopisać do danych płeć. Załóżmy że w tabeli są tylko osoby o polskich imionach. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wszystkie polskie imiona kobiece kończą się na literę a, natomiast męskie kończą się na inną literę. Ale są od tego wyjątki w postaci starych imion męskich, ale do tego jeszcze wrócimy w tej lekcji.
Na początek skorzystamy z formuły z funkcjami JEŻELI
i PRAWY
. Funkcję PRAWY
zagnieździmy w funkcji JEŻELI
.
Mamy taką tabelę z danymi wyjściowymi, patrz rysunek 1.
W komórce C2
wprowadzamy formułę w postaci =JEŻELI(PRAWY(A2;1)="a";"Kobieta";"Mężczyzna")
i klikamy Enter
, formuła wykonuje działanie dla pierwszego wiersza danych, aby skopiować formułę dla pozostałych wierszy, najeżdżamy myszką na dolny prawy róg komórki C2
aż pojawi się znak + następnie wciskamy lewy przyciski myszki i przeciągamy / kopiujemy w naszą formułę w dół, patrz wynik działania formuły na rysunku 2.
Jak działają te formuły? Funkcja PRAWY
pobiera wartość z komórki w tym przypadku komórki A2
liczba 1
po średniku oznacza tyle że funkcja z wyrazu pobiera jedną literę z prawej strony. W tym przypadku jeżeli jest to litera a to warunek jest spełniony i w funkcji JEŻELI
wpisywany jest pierwszy argument w naszym przypadku jest to słowo "Kobieta" a jeżeli warunek nie jest spełniony, wpisywany jest drugi argument słowo "Mężczyzna"
Jak już pisałem wcześniej to nie jest idelane rozwiąznie ze względu że zdażają się imiona męskie kończące się na literę a. Do tych imion zaliczają się: Bonawentura, Barnaba, Kosma, Juda, Dyzma, Zawisza.
Jak widać na rysunku 2, wierszu 5 i 8 mamy dwie osoby o imionach Juda i Zawisza, osoby te niesłusznie zostały sklasyfikowane jako kobiety. Teraz przy pomocy bardziej rozbudowanej formuły pokaże wam jak wprowadzić wyjątek dla tych rzadko spotykanych imion męskich. Poprzednią formułę zastąpimy nową formułą a przyjmie ona następujący kształt : =JEŻELI(LUB(A2={"Bonawentura";"Barnaba";"Kosma";"Juda";"Dyzma";"Zawisza"});"Mężczyzna";JEŻELI(PRAWY(A2;1)="a";"Kobieta";"Mężczyzna"))
Została tutaj użyta dodatkowo funkcja LUB
, aby dodać wyjątek w postaci rzadkich imion męskich, w tej funkcji możemy zawrzeć bardzo dużą ilość argumentów, wykorzystamy do tego celu tablicę (nawiasy klamrowe) w której zamieszczamy argumenty i oddzielamy średnikiem.
A oto wynik działania nowej formuły, jest dużo lepiej, patrz rysunek 3.
Arkusz Excel ❯ Nawigacja w arkuszu ❯ Pasek narzędzi szybki dostęp ❯ Wstążka ❯ Pasek formuły i pasek stanu ❯ Dodawanie suma Excel ❯ Jak podzielić tekst imię i nazwisko na dwie kolumny ❯ Jak pokolorować co drugi wiersz w Excelu ❯ Excel podział mężczyzna kobieta ❯ Jak policzyć komórki w Excel spełniające kryteria ❯ Kolorowanie wybranych wierszy Excel formuła ❯ Oblicz średnia lub suma jeżeli spełniony warunek ❯ Jak wydrukować linie siatki w Excel ❯ Operacje na datach Excel ❯ Dodawanie formatowanie godzin Excel ❯ Kolorowanie komórek niedziela i sobota ❯ Odwołania do innych arkuszy lub skoroszytów ❯ Automatyczne wypełnianie komórek ❯ Nadawanie nazw komórom w arkuszu ❯ Oblicz zysk z lokaty - funkcja FV - kalkulator lokat Excel ❯ Oblicz stopę oprocentowania raty za samochód - formuła RATE ❯ Z wielkiej litery imię i nazwisko Excel ❯ Formuły / funkcje Excel ❯ Łączenie dwóch lub większej ilości komórek ❯ Usuwanie niepotrzebnych spacji i niedrukowanych znaków ❯ Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO Excel ❯ Zamiana tekstu w Excelu ❯ SUMA.WARUNKÓW ❯ Tworzenie tabeli Excel ❯ Sortowanie i filtrowanie danych w tabeli ❯ Funkcja PMT oblicz kwotę spłaty pożyczki ❯ Formuły tablicowe cz. 1 ❯ Tworzenie tablic Excel / formuły tablicowe cz. 2 ❯ Formuły tablicowe w praktyce cz. 3 ❯ Błędy w formułach ❯ Importowanie danych do Excela ❯ Usuwanie duplikatów ❯ Funkcja Data Excel ❯ Automatyczne kopiowanie formuły w Excelu ❯ Ukrywanie i odkrywanie kolumn i wierszy ❯
2024-08-29
ADM2024-06-28
No2024-03-25
Wojciech2021-05-26
Piotr2019-11-14
Żabki u kuby© 2024