Kolorowanie wierszy Excel gdy spełniony jest warunek 

Formatowanie warunkowe wykorzystamy do kolorowania całych wierszy dla wybranych pozycji. Kiedy najczęściej stosujemy kolorowanie? Gdy chcemy coś uwidocznić, wyróżnić może to być liczba / wartość, mniejsza lub większa, gdy występuje wybrane słowo itd.

Kilka przykładów, krótki tutorial jak to zrobić. Do kolorowania użyjemy danych w arkuszu, patrz rysunek 1.

dane wyjściowe

Rys. 1. Dane wyjściowe.

W pierwszym przykładzie wykonam operacje na liczbach, dodam kolorowanie wierszy gdy w kolumnie D (w tym przypadku jest to Wiek) wartość jest mniejsza niż 30.

Jak to zrobić? Zaznacz myszką cała zawartość tabeli tak jak na rysunku 1, następnie wybierz z menu Narzędzia główne kolejno Formatowanie warunkowe i kolejno Nowa reguła i kolejno Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować w pole poniżej wpisz formułę =$D2 < 30 (patrz rysunek 2), kliknij Formatuj z zakładki wypełnienie wybierz kolor wypełnienia i akceptuj Ok i jeszcze raz Ok. formatowanie warunkowe

Rys. 2. Formatowanie warunkowe.

Zastanawiacie się dlaczego został użyty znak dolara $ przed liczbą D, otóż ten znak sprawia że kolumna D jest stałą a tylko zmieniają się liczby określające wiersze.

A to wynik działania naszej formuły (rys. 3), wartości mniejsze od 30 zostały pokolorowane.

tutorial obrazek 03

Rys. 3. Efekt kolorowania wierszy.

Kolejny przykład kolorowania wierszy, warunek to określony ciąg znaków. Gdy w kolumnie A ciąg znaków będzie odpowiadał słowie Zawisza, to formuła będzie miała postać: =$A2="Zawisza", dla większej ilości argumentów np. dla słów Zawisza, Juda i Ewa wykorzystamy funkcję LUB a w praktyce będzie to wyglądało =LUB($A2="Zawisza"; $A2="Juda"; $A2="Ewa"), patrz rys. 4.
Pamiętaj przed wprowadzeniem formuły zawsze zaznacz dane w arkuszu (patrz rys. 1) inaczej kolorowanie nie zadziała.

szkolenie formatowanie warunkowe

Rys. 4. Wprowadź formułę.

Zarządzanie regułami, już wprowadzoną regułę możemy edytować bądź usunąć, sprawdź Formatowanie warunkowe i dalej Zarządzaj regułami.

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  

awatar 2019-06-27    Adm
Do @Natala
Można w tym celu użyć formuły tablicowej która wykorzystuje funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO i JEŻELI.


awatar 2019-06-16    Natalia
A jaką formułę wpisać aby znaleźć np najstarszą osobę po imieniu mając datę urodzenia?