Excel - Pasek narzędzi szybki dostęp

Pasek narzędzi szybkiego dostępu znajduje się górnej belce nad wstążką w lewym rogu okna Excela 2016 tak jak i poprzedniej wersji Excela 2013. Domyślnie ustawione są trzy polecenia ale użytkownik sam może dodać do paska kolejne funkcje. W odróżnieniu do kart wstążki, "Pasek Narzędzi Szybki Dostęp" zawsze znajduje się na wierzchu, jego głównym celem jest zapewnić szybki i łatwy dostęp do najczęściej używanych poleceń. konfiguracja paska narzędziowego Excel

Rys. 1. Pasek narzędzi Szybki dostęp, widoczne na rysunku ikony odwołujące się do poleceń: Zapisz, Cofnij wpisywanie, Ponów wpisywanie, Dostosuj pasek.

Dodaj dodatkowe funkcje do paska

Klikamy w Dostosuj pasek narzędzi Szybki dostęp z listy odznaczamy pozycje które nas interesują (nowe funkcje zostaną przypięte do paska, pojawią się natychmiast w menu).

dostosuj pasek do twoich potrzeb

Rys. 2. Dostosowanie paska do indywidualnych potrzeb użytkownika

Natomiast zwrot Więcej poleceń... pozwoli nam przejść dalej i uzyskać dostęp do większej ilości poleceń. Dostępne funkcje przypisane są do grup m.in. "Popularne polecenia", "Makra" itd .Wybieramy z listy funkcje które nas interesują i klikamy Dodaj >> i akceptujemy OK.

dostosuj pasek do twoich potrzeb

Rys. 3. Więcej poleceń, dostosuj pasek do swoich potrzeb
 

Jest jeszcze szybszy sposób na dodawanie poleceń ze Wstążki do "Paska narzędzi Szybki dostęp". W ikonę klikamy prawym klawiszem myszy i wybramy pierwszą pozycję z menu, gotowe, prawda że proste.

szybkie polecania w Excel

Rys. 4. Polecenia ze wstążki dodajemy do paska, szybki i wygodny sposób

Nowy pasek może wyglądać tak jak ten poniżej, usuwanie niepotrzebnych funkcji z paska to nic prostszego, możemy to zrobić z menu podręcznego myszki klikając w zakładkę prawym przyciskiem myszki i użyć polecenia Usuń z paska narzędzi ..... dostosuj pasek do twoich potrzeb

Rys. 5. Efekt zmian, nowe funkcje szybko dostępne