Kolorowanie / tło w komórkach sobota, niedziela i dni świąteczne

Mamy tutaj przykładowy grafik na miesiąc grudzień, przy pomocy pierwszej formuły dodam kolor do dni weekendowych, a przy pomocy drugiej formuły dodam kolor do dni świątecznych. Dlaczego dwie formuły? Dni świąteczne chcę wyróżnić innym kolorem a niżeli dni weekendowe.

Format daty w postaci 2017-12-01, Pt ustawiamy w formatowaniu komórek, wybieramy Liczby dalej Niestandardowe i Typ zapisujemy rrrr-mm-dd, ddd. jak kolorować komórki z weekendami i świętami

Rys. 1. Grafik Excel

Zaznaczamy całą tabelę i przechodzimy Narzędzia główne dalej Formatowanie warunkowe dalej Nowa reguła następnie Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować i wpisujemy naszą formułę =DZIEŃ.TYG($A3;2)>=6 (patrz rysunek 2), kolejno przechodzimy do Formatuj wybieramy zakładkę wypełnienie klikamy w kolor wypełnienia i potwierdzamy OK i w kolejnym oknie znowu OK. formuła kolorowanie soboty i niedzieli

Rys. 2. Grafik Excel

Jak działa funkcja =DZIEŃ.TYG(przedział_dni;2) ?

Formuła zwraca liczbę w zależności jaki jest dzień w komórce, liczba 2 po przecinku oznacza że do dni tygodnia przypisane kolejno liczby: 1 to poniedziałek, 2 to wtorek itd. do 7 to niedziela. 

Jak działa nasza formuła =DZIEŃ.TYG($A3;2)>=6 ?

$A2 - znak dolara blokuje naszą kolumnę A oznacza że funkcja szuka wartości tylko w tej kolumnie, natomiast wiersze w tej kolumnie nie są zablokowane (brak znaku dolara przed 2).

Znak i wartość >=6 oznacza że wartości równe i powyżej 6 to PRAWDA czyli kolorujemy (6- sobota i 7- niedziela).

A oto wynik działania powyższej formuły, patrz rysunek 3.

efekt kolorowania

Rys. 3. Grafik Excel

Teraz pokolorujemy dni świąteczne, w grudniu mamy ich cztery, patrz rysunek 4, dni świąteczne są w przedziale komórek A39:A42. dni świąteczne

Rys. 4. Dni świąteczne

Funkcję zamieszczamy tak jak wyżej było opisane, kształt funkcji =LICZ.JEŻELI($A$39:$A$42;$A3), (zwróć uwagę na to jak zapisany jest przedział z dniami świątecznymi - $A$39:$A$42, komórki są zablokowane) wynik kolorowanie dni świątecznych poniżej.

Rys. 5. Kolorowanie dni świątecznych

Aby kolory dni świątecznych były nadrzędne, należy tą formułę ustawić nad formułą kolorującą weekendy, klikamy w obszar naszej tabelki i przechodzimy Narzędzia główne dalej Formatowanie warunkowe i dalej Zarządzaj regułami (reguły możemy edytować, usuwać, ustawiać kolejność), patrz rysunek 6.

edycja formuły

Rys. 6. Zarządzanie regułami 

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  

awatar 2022-09-29    początkujący
jestem początkujący w Excelu twoje tłumaczenie jest proste do zrozumienia . Oglądałem kilka stron i tu znalazłem najprostsze rozwiązanie


awatar 2019-01-14    Adamo
Formuła bardzo pomocna, aczkolwiek, zamiast 2 musiałem zastosować 1 i wówczas formuła prawidłowo zaznaczała soboty i niedziele.


awatar 2019-01-09    Adm
Do Miko, ile chcesz uzyskać kolorów tyle formuł musisz zastosować, przykładowo dla soboty =DZIEŃ.TYG(przedział_dni;2)=6, dla niedzieli =DZIEŃ.TYG(przedział_dni;2)=7, oczywiście do tych formuł przypisujesz kolory tak jak w przykładzie. Kolorujesz każdy dzień tygodnia inną formułą i to powinno działać dobrze. Przypominam że: 1-poniedziałek, 2-wtorek, 3-środa, ....., 7-niedziela.


awatar 2019-01-01    Miko
Chyba nie rozumiem. Chcę stworzyć osobne kolory formatowania dla każdego dnia tygodnia. Dni kolorują się częściowo dobrze a częściowo bez sensu. Problemu z formatowaniem dat raczej nie ma, bo jak (dla testu) wyświetlam je jako ddd to wszystko działa.


awatar 2018-10-15    Adm
Do 2mewy, średnik bo kwestia ustawień regionalnych m.in. w PL używa się średnika [ ; ] natomiast w US przecinka [ , ].
Jeżeli chodzi o liczbę 2 i ten przykład: =DZIEŃ.TYG(przedział_dni;2) to oznacza że dni w naszym przedziale będą numerowane tak: 1 - poniedziałek, 2 - wtorek, [.........], 6 - sobota, 7 - niedziela. To że dwójka przypisuje dni tygodnia w ten a nie inny sposób wymyślili inżynierowie tworzący program Excel.

Gdybyśmy zamiast liczby 2 użyli liczby 3 dni będą numerowane trochę inaczej, przykład 0 - poniedziałek, 1 - wtorek, [........], 5 - sobota, 6 - niedziela . Przy zastosowaniu liczby 3 nasza formuła do wyróżnienia soboty i niedzieli miałaby taką formę: =DZIEŃ.TYG($A3;3) >= 5 (to znaczy stosuj formułę do wartości wyższych i równych liczbie 5 - czyli w naszym przypadku do: 5 - sobota, 6 - niedziela).


awatar 2018-08-17    2mewy
Formuła świetna i dobrze wytłumaczona. Jedyne, czego się przyczepię, to liczba "2" po średniku, nie przecinku. I pytanie: dlaczego akurat określa to dwójka?