Program Excel pozwala nam w formułach odnosić się do komórek, zakresów zlokalizowanych w innych arkuszach bądź nawet skoroszytach.
Odwołanie do innego arkusza tworzymy następująco: znak równa się, nazwa arkusza, wykrzyknik, odwołanie do komórki.
Przykład takiego odniesienia: =NazwaArkusza!A3
Jeżeli chcemy połączyć się z arkuszem który jest zapisany w innym skoroszycie musimy dodatkowo w nawiasach kwadratowych dodać nazwę skoroszytu (pod warunkiem że dany skoroszyt jest otwarty).
Przykład odwołania do skoroszytu: =[SkoroszytNazwa.xlsx]NazwaArkusza!A3
Natomiast gdy skoroszyt jest zamknięty musimy dodać dodatkowo ścieżkę do lokalizacji skoroszytu.
Przykład: =C:⁄ProgramyExcel⁄[Skoroszyt.xlsx]Arkusz1!D3
Jeżeli w nazwie skoroszytu bądź arkusza występuje choć jedna spacja, całą ścieżkę musimy otoczyć pojedynczym cudzysłowem.
Np.: ='Arkusz Finasowy'!C3
Np.: ='[Skoroszyt.xlsx]Arkusz Obliczenia'!D3
Np.: ='C:⁄Programy⁄Excel⁄[Skoroszyt.xlsx]Arkusz Rachunki'!B3
Gdy otworzysz skoroszyt który zawiera odwołania zewnętrzne, Excel w oknie dialogowym zada Ci pytanie, jakie czynności ma wykonać:
Jak już korzystasz z odwołań do innych arkuszy / skoroszytów, i zmieniasz nazwy tych skoroszytów bądź arkuszy, zmian dokonaj również w odwołaniach, inaczej odniesienia nie zadziałają.
W jednym skoroszycie mamy dwa arkusze o nazwach Arkusz 01
i Arkusz 02
(Arkusz 01
patrz rysunek 1). Obliczymy sumę zarobków z Arkusza 01
i zapiszemy w Arkuszu 02
, wyliczymy średnią zarobków dla kobiet i mężczyzn i zapiszemy w Arkuszu 02
, wszystkie działania wykonamy przy pomocy odwołań.
W Arkuszu 02
zapiszemy sumę zarobków z Arkusza 01
z przedziału komórek E2:E14
, kształt formuły jest następujący: =SUMA('Arkusz 01'!E2:E14)
(patrz rysunek 2).
Obliczamy średnią zarobków dla kobiet i średnią dla mężczyzn, oczywiście używamy odwołania do innego arkuszu. Użyję w tym celu formuły =ŚREDNIA.JEŻELI
(patrz rysunek 3).
Dla kobiet: =ŚREDNIA.JEŻELI('Arkusz 01'!C2:C14;"=Kobieta";'Arkusz 01'!E2:E14)
Dla mężczyzn: =ŚREDNIA.JEŻELI('Arkusz 01'!C2:C14;"=Mężczyzna";'Arkusz 01'!E2:E14)
Obszerniej wytłumaczone, jak stosować ŚREDNIA.JEŻELI i SUMA.JEŻELI.
Arkusz Excel ❯ Nawigacja w arkuszu ❯ Pasek narzędzi szybki dostęp ❯ Wstążka ❯ Pasek formuły i pasek stanu ❯ Dodawanie suma Excel ❯ Jak podzielić tekst imię i nazwisko na dwie kolumny ❯ Jak pokolorować co drugi wiersz w Excelu ❯ Excel podział mężczyzna kobieta ❯ Jak policzyć komórki w Excel spełniające kryteria ❯ Kolorowanie wybranych wierszy Excel formuła ❯ Oblicz średnia lub suma jeżeli spełniony warunek ❯ Jak wydrukować linie siatki w Excel ❯ Operacje na datach Excel ❯ Dodawanie formatowanie godzin Excel ❯ Kolorowanie komórek niedziela i sobota ❯ Odwołania do innych arkuszy lub skoroszytów ❯ Automatyczne wypełnianie komórek ❯ Nadawanie nazw komórom w arkuszu ❯ Oblicz zysk z lokaty - funkcja FV - kalkulator lokat Excel ❯ Oblicz stopę oprocentowania raty za samochód - formuła RATE ❯ Z wielkiej litery imię i nazwisko Excel ❯ Formuły / funkcje Excel ❯ Łączenie dwóch lub większej ilości komórek ❯ Usuwanie niepotrzebnych spacji i niedrukowanych znaków ❯ Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO Excel ❯ Zamiana tekstu w Excelu ❯ SUMA.WARUNKÓW ❯ Tworzenie tabeli Excel ❯ Sortowanie i filtrowanie danych w tabeli ❯ Funkcja PMT oblicz kwotę spłaty pożyczki ❯ Formuły tablicowe cz. 1 ❯ Tworzenie tablic Excel / formuły tablicowe cz. 2 ❯ Formuły tablicowe w praktyce cz. 3 ❯ Błędy w formułach ❯ Importowanie danych do Excela ❯ Usuwanie duplikatów ❯ Funkcja Data Excel ❯ Automatyczne kopiowanie formuły w Excelu ❯ Ukrywanie i odkrywanie kolumn i wierszy ❯
2022-04-13
Marcin2019-11-26
ms@rideonline.pl2019-11-26
ms@rideonline.pl2019-09-09
adm'https://office.live.com/879hj987/pliki/[Wdatki Sierpień.xlsx]Arkusz1'!A1
2019-09-05
Asia2018-03-05
Ar© 2024